Кабмін уточнив підстави накладення штрафів за порушення трудового законодавства
Кабінет Міністрів України вніс зміни до Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення.
Постанову Кабінету Міністрів прийнято на реалізацію внесених у грудні 2014 року змін до статті 265 Кодексу законів про працю України, якими було запроваджено новий вид відповідальності за порушення прав найманих працівників. Зокрема, стаття 265 Кодексу законів про працю України передбачає відповідальність у вигляді штрафу у розмірі від 1378 гривень до 41340 гривень за використання неоформленої праці, несвоєчасну виплату заробітної плати, виплату її з порушенням мінімальних гарантій, а також за недотримання гарантій, встановлених для мобілізованих працівників.
Ухваленими урядом змінами уточнено, що Порядок визначає механізм накладення на суб’єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених частиною 2 ст. 265 КЗпП і частинами 2 – 7 ст. 53 Закону “Про зайнятість населення” (раніше – за порушення, передбачені тільки в ст. 53 Закону).
Згідно з новими положеннями штрафи можуть бути накладені на підставі:
– рішення суду про оформлення трудових відносин з працівником, який виконував роботу без укладання трудового договору, і встановлення періоду такої роботи або роботи на умовах неповного робочого часу в разі фактичного виконання роботи повний робочий час, встановлений на підприємстві, в установі, організації;
– акта про виявлення під час перевірки суб’єкта господарювання або роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятості населення, складеного посадовою особою Держпраці або територіального органу Держпраці.
Не сплачені в добровільному порядку штрафи стягуються:
– в судовому порядку регіональними центрами зайнятості на підставі матеріалів справи, переданих їм територіальними органами Держпраці;
– в судовому порядку територіальними органами Держпраці;
– органами державної виконавчої служби.